Свет
 • Над 500 загинати при колапсот на фабриката во Бангладеш

  Над 500 загинати при колапсот на фабриката во Бангладеш

  Властите во Бангладеш соопштија дека при минатонеделниот колапс на фабричкиот комплекс во Савар на 30 километри од главниот град Дака загинале над 500 луѓе. Уште 100 тина се водат како исчезнати. На смена во 5...

 • Пјонгјанг би можел да достигне делови на САД со нуклеарно оружје

  Пјонгјанг би можел да достигне делови на САД со нуклеарно оружје

  Севернокорејскиот постојан развој на нуклеарната технологија и на балисички ракети со далечен дострел ќе го доближи Пјонгјанг до неговата цел да биде во состојба да ги погоди САД со атомско оружје, се...

 • Пуштена во оптек новата банкнота од 5 евра

  Пуштена во оптек новата банкнота од 5 евра

  Oд денеска (02.05) во оптек е пуштена новата банкнота од 5 евра. Најголемата разлика се приметува кога ќе се земе в раце: таа е премачкана со специјален лак. Ова е почеток на систематската промена на сите...

 • Шокантна снимка од пад на Боинг 747

  Шокантна снимка од пад на Боинг 747

  Од Авганистан доаѓа неверојатна снимка од пад на авион од типот Боинг 747, кој претходно полета од возухопловната база во околината на Кабул. Најмалку седум членови од посадата на американскиот товарен авион...

 • 16 лица загинаа во поплави во Саудиска Арабија

  16 лица загинаа во поплави во Саудиска Арабија

  Големи поплави во Саудиска Арабија во кои 16 лица загинале.
  Причина за поплавите се рекордните врнежи од дожд кои не се забележани во последните 25 години.
  Дожд почнал да врене од петокот заради што од...

 • САД не планираат да ја избришат Куба од црната листа

  САД не планираат да ја избришат Куба од црната листа

  САД немаат намера да ја избришат Куба од листата на држави кои го спонзорираат тероризмот и на која се наоѓаат Сирија, Иран и Судан, соопшти Стејт департментот.Според портпаролот на Стејт департментот Патрик...

 • Се степаа пратеници во Парламентот во Венецуела

  Се степаа пратеници во Парламентот во Венецуела


  Инцидентот се случил во вторникот за време на бурната седница кога седум пратеници на опозицијата биле нападнати повредени оти не ја признавале изборната победа на Николас Мадуро на претседателските...

 • Кој во Сирија употребил хемиско оружје?

  Кој во Сирија употребил хемиско оружје?

  Сиријската влада и опозицијата меѓусебно се обвинуваат за наводните хемиски напади во март годинава во Алепо и претходно во декември во Хомс. Во меѓувреме, на Кипар веќе подготвен тим на Обединетите нации...

 • 413 загинати по уривањето на повеќекатницата во Бангладеш

  413 загинати по уривањето на повеќекатницата во Бангладеш

  Бројот на загинати по уривањето на 8 катната зграда во Бангалдеш се искачи на 413 лица, , додека пак 600 се водат како исчезнати.
   Повеќе од 2400 лица се ранети при уривањето на зградата во која освен...

 • Џон Кери го поздрави ставот на Арапската лига за израелско - палестинскиот договор

  Џон Кери го поздрави ставот на Арапската лига за израелско -...

  Американскиот државен секретар Џон Кери го поздрави ставот на Арапската лига во врска со постигнувањето мировен договор меѓу Палестина и Израел според кој предвидува размена на територии меѓу двете...