Свет
 • Голем астероид ќе помине во близина на Земјата

  Голем астероид ќе помине во близина на Земјата

  Астероидот 1998QЕ2 со должина од околу 3 километри се очекува да помине близу до Земјата, на 31-ви мај во 20:59 часот.
  Овој голем вселенски камен чија површина е прекриена со мистериозна, леплива и црна материја,...

 • Храбра мајка сама го фатила киднаперот на детето

  Храбра мајка сама го фатила киднаперот на детето

  Мајка, чија што четиригодишна ќерка била грабната, побрзала по киднаперот, се судрила во неговото возило и така и помогнала на полицијата да го уапси, пренесува АП.
  Девојчето си играло во дворот на...

 • Царнаев ја откри причината за нападите за време на маратонот во Бостон

  Царнаев ја откри причината за нападите за време на маратонот во Бостон

  Бомбашот од Бостон Џохар Царнаев пред да биде уапсен, во чамецот каде првично се криел, оставил порака во која ја образложува причината за нападите за време на маратонот во Бостон.
   
  Имено, причината...

 • Ердоган и Обама без волшебно стапче за Сирија

  Ердоган и Обама без волшебно стапче за Сирија


  Американскиот претседател Барак Обама и турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган побараа оставка на сирискиот претседател Башар ал-Асад. Но конкретни ветувања за помош на сириската опозиција - нема.

  ...

 • Над 18 загинати во циклон во Бангладеш и Мјанмар

  Над 18 загинати во циклон во Бангладеш и Мјанмар

  Најмалку 18 лица загинаа во циклонот кој беснееше во Бангладеш и Мјанмар, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ). Циклонот кој предизвика и големи материјални штети, веќе се повлече.Од Бангладешкиот...

 • Шест убиени и 37 ранети во напади во Кабул

  Шест убиени и 37 ранети во напади во Кабул

  Најмалку шест авганистански цивили се убиени а 37 се ранети во четвртокот во напад со автомобил бомба чија цел бил конвој на НАТО во Кабул во населбата Шах Шахиф во југоисточниот дел на главниот град.„Шест...

 • Во авионска несреќа во Напал 21 лице повредено

  Во авионска несреќа во Напал 21 лице повредено

  Помал авион се урна изутринава при слетувањето на аеродромот во северен Непал, при што 21 лице е повредено меѓу кои и пилотот на авинот.Меѓу повредените има и девет туристи од Јапонија, а тројца членови на...

 • Смртоносно торнадо го опустоши Тексас

  Смртоносно торнадо го опустоши Тексас

  Најмалку шест лица загинаа, судбината на 14 е во неизвесност, а повеќе од сто останаа без покрив над главата во налетот на торнадо во северниот дел на американската држава Тексас, изјави шерифот на...

 • Претседател пијан на службена церемонија!

  Претседател пијан на службена церемонија!

  Чешкиот претседател Мило Земан на службената церемонија не можел да стои на нозе, а во еден момент се допрел до ѕидот, дури му помагал и кардиналотЗеман изјавил дека причината за тетеравењето е „вирус“,...

 • Над три лица загинаа во уривањето на зграда во Руанда

  Над три лица загинаа во уривањето на зграда во Руанда

  Три лица загинаа, 21 е рането, а веројатно голем број се затрупани под урнатините на четирикатната зграда, која се урна денеска во Руанда во близина на градот Ниагатаре, соопшти полицијата.Спасувачките екипи...