Свет
 • Бомбашки напади во Ирак

  Бомбашки напади во Ирак

  Во денешните три бомбашки напади во пазарот во Бакуба, ирачки град кој претежно е населен од шиитски муслимани, биле убиени десетина луѓе. Станува збор за два напада со автомобили бомби и за еден самоубиствен...

 • Шри Ланка: дождовите однесоа 31 живот

  Шри Ланка: дождовите однесоа 31 живот

  Спасувачки бродови и хеликоптери го пребаруваат морето околу Шри Ланка за десетина рибари кои настрадаа во невреме, додека бројот на жртви од монсунските дождови се искачи на 31.
   
  Рибари од...

 • Првата жена која отпатува во Вселената оди на Марс

  Првата жена која отпатува во Вселената оди на Марс

  Валентина Терешкова која стана првата жена која отпатува во Вселената на само 26-годишна возраст сега ќе отпатува и на Црвената планета.
  Имено, Русинката објави дека е спремна уште еднаш да направи подвиг...

 • Јордан: 8.000 војници учествуваа на мултинационални маневри

  Јордан: 8.000 војници учествуваа на мултинационални маневри

  Околу 4.500 американски војници, вооружени со ракети „Патриот“ и авиони ловци Ф-16, почнаа маневри во Јордан, кои Русија ги осуди, истакнувајќи оти со нив Западот го разгорува конфликтот во...

 • Летонија - погледнете вир кој голта се пред себе

  Летонија - погледнете вир кој голта се пред себе

  Дефинитивно Источна Европа крие голем број тајни. Викендов во Летонија се случи чудо кога се отвори дупка во водата која буквално голташе се.
  Погледнете...

 • По десет години, поплави и во Швајцарија

  По десет години, поплави и во Швајцарија

  Швајцарија досега беше поштедена од хаосот што го предизвикаа најлошите поплави кои ја погодија централна Европа во изминатата деценија, но околу 18 часот по средноевропско време, силен дожд и град ги погоди...

 • Дали знаете како САД се збогатија толку брзо?

  Дали знаете како САД се збогатија толку брзо?

  Нараторот во видеото објавено на „Јутјуб„ од лице со име Крис Лоневолф, направил анализа на сите историски и актуелни факти за САД.
  Според него, малку е познато колку САД, односно Федералната служба...

 • Епидемија на самоубиства на американските војници

  Епидемија на самоубиства на американските војници

  Според извештајот на Пентагон, повеќе од 160 американски војници извршиле самоубиство во првите четири месеци оваа година.
   Податоците покажуваат дека овој број се зголемува. Бројот на самоубиствата на...

 • Русија тестираше нова ракета, која може да погоди јаболко

  Русија тестираше нова ракета, која може да погоди јаболко

  Русија тестирала нов интерконтинентален балистички проектил, најбрз досега, а новата ракета меѓу народот веќе добила прекар „убиец на противракетниот штит“, пренесува Новости.
  Ракетните единици...

 • Германија пред „национална катастрофа“ поради поплавите

  Германија пред „национална катастрофа“ поради поплавите

  Илјадници спасувачи, воени лица и доброволци се борат во Германија со најлошите по повеќе од десет години поплави кои една пратеничка ги опиша како „национална катастрофа“.
  Евакуирани се илјадници...