Свет
 • Петминаа полицајци загинаа во самоубиствен напад во авганистанскиот град Џалалабад

  Петминаа полицајци загинаа во самоубиствен напад во авганистанскиот...

  Авганистанската полиција соопшти дека осум атентатори самоубијци денеска ја нападнале нејзината станица во Џалалабад, во кој загинале петмина полицајци, а четворица биле ранети, пренесоа американските...

 • Гватемала земјотрес со јачина 6,2 степени

  Гватемала земјотрес со јачина 6,2 степени

  Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтер ја потресе Гватемала во понеделник попладне, по локално време, а за сега нема информации за жртви и штети, соопштија локалните власти.

  Епицентарот на...

 • С. Кореја се закани со ракетни напади врз САД

  С. Кореја се закани со ракетни напади врз САД

  Северна Кореја денеска ја стави својата армија во состојба на зголемена борбена готовност и на стратегиските ракетни сили им нареди да се подготват за евентуални напади врз американските воени бази во...

 • Бомба уби двајца политичари во Ирак

  Бомба уби двајца политичари во Ирак

  Бомба експлодирала во близина на блиндирана кола на двајца локални политичари кои загинале заедно со еден нивен телохранител. 
   
  Во инцидентот бил повреден и уште еден нивен колега и неговиот...

 • Вонредна состојба во Амазон поради нафта

  Вонредна состојба во Амазон поради нафта

  Власта во Перу прогласи вонредна состојба, поради загадување на природата од потрагата по нафта, во дел од џунглата во Амазонија, за што го обвини најголемиот произведувач на нафта и земјен гас...

 • Башар ал Асад е мртов?

  Башар ал Асад е мртов?

  Сирискиот претседател Башар ал Асад е жив, а информациите во медиумите за неговата смрт се целосна глупост, изјави негов близок соработник. - Претседателот на Сирија е жив. Се она што го пишуваат западните...

 • САД: Исчезна шишенце со смртоносен вирус

  САД: Исчезна шишенце со смртоносен вирус

  Од истражувачкиот центар Галвестон во Тексас исчезна шишенце со смртоносниот вирус Гуанарито, кој може да предизвика потенцијално смртоносна хеморагиска треска.
  Експертите од Универзитетот во Тексас...

 • Сириската војна остава трауми кај децата

  Сириската војна остава трауми кај децата

  Кај сириските деца, кои се сведоци на насилство и воени инциденти, во се’ поголема мера се појавуваат различни болести меѓу кои губење на говорот и аутизам. 
   
  “Сириските деца, пред да ја...

 • Саудиска Арабија објави дека зголемената цена на нафтата е прифатлива

  Саудиска Арабија објави дека зголемената цена на нафтата е прифатлива

  Најголемиот производител на нафта меѓу земјите од ОПЕК, Саудиска Арабија, изјави дека цената од 100 долари за барел нафта е "поднослива", со оглед на зголемувањето на цените на нафтата на азиските берзи.
  ...

 • Судири во Јемен, девет загинати

  Судири во Јемен, девет загинати

  Девет лица загинаа во Јемен во судири меѓу провладината милиција Народни комитети и силите на Ал Каеда, изјавија претставници на силите за безбедност.
  Во тридневните судири во јужниот дел на земјата...