Свет
 • Торнадото над Оклахома, имаше рекорден дијаметар од 4,2 километри

  Торнадото над Оклахома, имаше рекорден дијаметар од 4,2 километри

  Смртоносното торнадо, што минатиот викенд се развиори над државата Оклахома, имаше рекорден дијаметар од 4,2 километри, пренесе ДПА.Националната метеоролошка служба соопшти дека тоа било со интензитет Ф-5 ,...

 • Поплавите се’ уште ја потопуваат Европа

  Поплавите се’ уште ја потопуваат Европа

  Најмалку 12 луѓе загинаа во големите поплави кои што зафатија голем дел од централна Европа.
  Високите води сега се проширија од Прага до источна Германија. Градот Дрезден е под вода. Овој германски град...

 • Над 8 илјади луѓе евакуирани поради поплавите во Чешка

  Над 8 илјади луѓе евакуирани поради поплавите во Чешка

  Над 8 илјади луѓе се евакуирани, а 6 лица го загубија животот поради поплавите во делови на Чешка, пред се во Устецкиот крај.Влтава во Прага ја доживеа кулминацијата во 6 часот изутрината и од тогаш нивото за...

 • Беспилотно летало за малку ќе удреше во патнички авион

  Беспилотно летало за малку ќе удреше во патнички авион

  Германија девет години чувала во тајност видео на кое се гледа како германско беспилотно летало, за неколку метри промаши авганистански патнички авион Ербас А300. Леталото минало покрај левата страна на...

 • Загинаа тројцата ловци на торнада

  Загинаа тројцата ловци на торнада

  Познатата тројка, ловци на торнада, Тим Самарас, неговиот син Пол и Карл Јанг загинаа додека се обидувале да следат една од најсилните бури која некогаш ја зафатила Оклахома, за во научни цели да дојдат до...

 • Загинаа најмалку 112 вработени на живинарска фарма во Кина

  Загинаа најмалку 112 вработени на живинарска фарма во Кина

  Најмалку 112 лица загинаа , а десетици се повредени во пожар што рано утрово избил на живинарска фарма во североисточна Кина. Според последните информации , причина за пожарот се трите експлозии на...

 • Снег во јуни во Јужна Африка

  Снег во јуни во Јужна Африка

  Студеното време што ја зафати престолнината на Јужна Африка, Кејптаун, предизвика за прв пат по многу години да падне снег во јуни.  Поради неочекуваниот снежен хаос градоначланикот Патриша...

 • Околу 3 000 лица евакуирани во Калифорнија заради стихиен пожар

  Околу 3 000 лица евакуирани во Калифорнија заради стихиен пожар


  Речиси 3 000 лица од околу 700 куќи добиле наредба за евакуација заради стихијниот пожар што беснее северно од Лос Анџелес, кој зафати површина од околу 103 квадратни километри.  
   
  Евакуираните...

 • Големи поплави во Средна Европа

  Големи поплави во Средна Европа

  Најмалку тројца луѓе загинаа во големите поплави проследени со лизгање на земјиштето во Чешка, Австрија и во Германија. Ова се најголеми поплави во Централна Европа во последната деценија. Чешката влада...

 • Во Дамаск најмалку осум загинати во бомбашки напад

  Во Дамаск најмалку осум загинати во бомбашки напад

  Најмалку осум луѓе од сириските сили за безбедност загинаа денеска во Дамаск откако бил извршен напад со автомобил бомба врз полициска станица.
  Според сириска опозициска организација, во нападот...