Свет
 • Од почетокот на конфликтот март најкрвав месец во Сирија

  Од почетокот на конфликтот март најкрвав месец во Сирија


  Повеќе од шест илјади луѓе загинале во Сирија во текот на март годинава, што го прави тој месец најкрвав од почетокот на востанието

  Над шест илјади лица се убиени во март во граѓанската војна во...

 • Во Москва наврнати рекордни 65 сантиметри снег

  Во Москва наврнати рекордни 65 сантиметри снег

  Во пожарот кој изби синоќа околу 23 часот, во центарот на Косовска Митровица, целосно изгореа канцелариите на Граѓанската иницијатива за демократија и правда, на Оливер Ивановиќ .Според Ивановиќ најверојатно...

 • Земјотрес од 6 степени ја погоди Јапонија

  Земјотрес од 6 степени ја погоди Јапонија

  Земјотрес со јачина од шест степени по Рихтер го погоди денеска источниот дел на Јапонија, а засега нема извештаи за евентуални жртви и причинета штета. Не е прогласена опасност од цунами, објави...

 • Кинеската војска во состојба на зголемена готовност поради Северна Кореја

  Кинеската војска во состојба на зголемена готовност поради Северна...

  Кина почна да ги мобилизира воените сили околу Корејскиот полуостров, во одговор на зголемените тензии по неодамнешните воени закани на Северна Кореја, која тврдеше дека со ракети ќе ја нападне Јужна Кореја...

 • Над 13 мртви во пожар во џамија во Мјанмар

  Над 13 мртви во пожар во џамија во Мјанмар

  Најмалку 13 лица загинаа во пожар во џамија во Јангон, Мјанмар, соопштија полициските власти, кои додаваат дека пожарот е несреќен случај бидејќи настанал како резултат на краток спој, и не е поврзан со...

 • Јужна Кореја жестоко ќе одговори на провокациите

  Јужна Кореја жестоко ќе одговори на провокациите

  Јужнокорејската претседателка Парк Геун Хи денеска изјави дека ќе има жесток и брз воен одговор на секаква провокација од Северна Кореја. Во истовреме, Соединетите Држави испратија дополнителен број стелт...

 • Во верижен судар на речиси 100 автомобили во САД загинаа три лица

  Во верижен судар на речиси 100 автомобили во САД загинаа три лица

  Три лица загинаа, а 25 се повредени во сообраќајна несреќа на границата меѓу Вирџинија и Северна Каролина во САД, во која учествуваа речиси 100 автомобили.
  Полицијата соопшти дека се регистрирани 17 одвоени...

 • Напад со камион бомба врз полицијата во Тикрит

  Напад со камион бомба врз полицијата во Тикрит

  Ирачките власти соопштија дека бомбаш самоубиец извршил напад врз полициската станица во Тикрит. При тоа биле убиени најмалку 5, а биле ранети 11 луѓе. Нападот бил извршен со камион полн со експлозив.Засега...

 • Тексас: Убиен еден од главните обвинители

  Тексас: Убиен еден од главните обвинители

  Во својот дом јужно од Далас се убиени еден од главните обвинители во Тексас Мајкл МекЛеланд и неговата сопруга.
  Во овој дел од САД, ова е трето убиство на висок носител на правосудна функција во...

 • Најмалку 12 загинати во несреќа во Мексико

  Најмалку 12 загинати во несреќа во Мексико

  Најмалку 12 лица загинале кога автобус и автомобил се судриле во планинскиот дел на западната мексиканската држава Веракруз во саботaта вечер, јавува Ројтерс. Во несреќата се повредени 15 лица. Според...