Свет
 • Потврдена смртната казна за 21 лице во Египет, демострации во Порт Саид

  Потврдена смртната казна за 21 лице во Египет, демострации во Порт Саид

  Египетскиот суд ја потврди смртна казна за 21 лице за учество во ланските немири на фудбалскиот меч во Порт Саид, во кои загинаа 74 луѓе. Поранешниот началник на безбедносната гарда и деветмина други добија по...

 • Сеул цел на Пјонгјанг

  Сеул цел на Пјонгјанг

  Северна Кореја ги поништи спогодбите за ненапаѓање на Јужна Кореја и ќе ја прекине телефонската линија за вонредна врска меѓу двете земји
  Северна Кореја соопшти дека ги поништува спогодбите за...

 • ОН ќе достави храна за 2,5 милиони Сиријци

  ОН ќе достави храна за 2,5 милиони Сиријци

  Светската програма за храна на ОН има за цел да достави храна за 2,5 милиони Сиријци во следниот месец.
   
  Според проценки на ОН околу четири милиони луѓе од 22 милиони жители на Сирија, биле принудени...

 • Џон Бренан назначен за директор на ЦИА

  Џон Бренан назначен за директор на ЦИА

  Американскиот Сенат го одобри назначувањето на Џон Бренан за нов директор на ЦИА, централната разузнавачка агенција, со 63 гласа за и 34 против. До гласањето дојде откако републиканскиот сенатор Ренд Пол го...

 • Абу Бакар Абдала ал Кирби: Јемен се спаси од пропаст, но се уште се соочува со големи предизвици

  Абу Бакар Абдала ал Кирби: Јемен се спаси од пропаст, но се уште се...

  Министерот за надворешни работи на Јемен Абу Бакар Абдала ал Кирби на меѓународна средба во Лондон ги изнесе проблемите со кои е соочува најсиромашната арапска држава.

  - Можеби Јемен се спаси од...

 • Скандалозна одлука на парламентарците во Германија – ИЗГЛАСАА ДЕКА ВОДАТА НЕ Е ОСНОВНО ЧОВЕКОВО ПРАВО

  Скандалозна одлука на парламентарците во Германија – ИЗГЛАСАА ДЕКА...

  Повеќето членови на германскиот Бундестаг, ја кренаа раката за закон со кој правото на вода е исфрлено од листата на основните човекови права. Инаку тоа е еден ид на цивилизациското достигнување на...

 • Десет лица загинаа во серија напади на северниот и централниот дел на Ирак

  Десет лица загинаа во серија напади на северниот и централниот дел на...

  Десет лица загинаа во серија напади во Северен и Централен Ирак, од кои повеќето беа насочени кон службеници на силите за безбедност, соопшти ирачката полиција.

  Две лица загинале и седум биле ранети...

 • Лав уби девојка во зоолошка во Калифорнија

  Лав уби девојка во зоолошка во Калифорнија

  Трагедија во Калифорнија, лав убил волонтерка која помагала во зоолошката градина.
   
  Според податоците од светските медиуми, четиригодишниот лав Кус Кус кој од осум месеци живее во зсолништето за...

 • Земјотрес во Тајланд

  Земјотрес во Тајланд

  Земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтер го погоди Тајланд.
  Епицентарот на земјотресот бил на 37 километри северно од градот Хуалиен. Засега нема официјални информации за жртви и предизвикана...

 • Војници на ОН во заложништво на сириски екстремисти

  Војници на ОН во заложништво на сириски екстремисти

  Сириските екстремисти киднапирале 21 припадник на мировниците на ОН на границата кон Израел. Ситуацијата на Голанската Висорамнина ескалира, Советот за безбедност на ОН го осуди инцидентот.

  ...

Популарно