Свет
 • Нов спектакл на Етна

  Нов спектакл на Етна

  Вулканот Етна во Италија повторно се разбуди, а камерите ја снимија спектакуларната ерупција на лава и врел пепел.

  Според податоците на италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија, вулканот...

 • Повеќе од 25 милиони стаорци го запоседнаа Техеран

  Повеќе од 25 милиони стаорци го запоседнаа Техеран


  Повеќе од 25 илјади огромни стаорци, тешки и до пет килограми се спуштаат од планината Алборза во Техеран. Мештаните со нив водат вистинска војна  Секоја пролет топењето на снегот на...

 • МРАЗОТ СЕ НАМАЛУВА – СО БРОДОВИ ПРЕКУ СЕВЕРНИОТ ПОЛ ОД 2050.

  МРАЗОТ СЕ НАМАЛУВА – СО БРОДОВИ ПРЕКУ СЕВЕРНИОТ ПОЛ ОД 2050.

  Бродовите ќе можат да пловат директно преку Северниот Пол од 2050 година, што значително ќе ги намали трошоците за трговија меѓу Европа и Кина, но и ќе донесе нови економски, стратешки и еколошки предизвици за...

 • Снежна бура во САД

  Снежна бура во САД

  Снежната бура која деновиве го погоди источниот дел на САД донесе половина метар снег. Поради снежните врнежи без електрична енергија останаа околу 250 илјади домаќинства во САД.
  Во сојузната држава...

 • Крваво предизборие во Кенија, 17 жртви

  Крваво предизборие во Кенија, 17 жртви

  Најмалку 17 лица загинаа во два напада врз полицијата во Кенија, само неколку часа пред отворањето на гласачките места на претседателските избори, соопштија кениски претставници, јави „Ројтерс“....

 • Ја убил мајка си, и се сликал со нејзината глава

  Ја убил мајка си, и се сликал со нејзината глава

  Страшна фотографија објавена вчера во Њујорк го прикажува момчето обвинето за масакр и убиство на својата мајка, како се смее и ја држи главата на мртвата Тања Бирд.
  23-годишниот Башид Меклин позира пред...

 • 12 деца загинаа во сообраќајка во Индија

  12 деца загинаа во сообраќајка во Индија

  Најмалку 12 деца загинаа откако училишен автобус се судри со камион во северната индиска држава Шенџаб, јави „oneindia“. Возачот на автобусот загинал во сообраќајката во градот Накодар. Дванаесет деца се...

 • Кина и официјално има невидлив брод

  Кина и официјално има невидлив брод

  Кинеската морнарица испорача нов тип на невидлив „stealth“ ракетен брод со кој се очекува Кинезите да ја зголемат својата поморска одбрана на земјата, за време на територијалните спорови. Бродот кој...

 • Обама „гори“ во новиот спот на Северна Кореја

  Обама „гори“ во новиот спот на Северна Кореја

  Северна Кореја објавила нова пропагандна видеоснимка што го прикажува американскиот претседател Барак Обама како гори во пламен од нуклеарна експлозија.
  Видеото било ставено на ЈуТјуб во понеделникот,...

 • Силувани и убиени три девојчиња во Индија

  Силувани и убиени три девојчиња во Индија

  Три сестри од Индија, на возраст од шест до 11 години, биле силувани и убиени, а нивните тела биле фрлени во бездна во едно село во западниот дел на Индија, соопштила индиската полиција. 
   
  Телата на...