Свет
 • Претераа: Направен вирус на грип кој може да ја убие пола планета

  Претераа: Направен вирус на грип кој може да ја убие пола планета

  Во една лабораторија во светот веќе е создаден вирус со потенцијал да ја збрише половина од светската популација. Голем број на академици и био-терористички експерти, се расправаат за тоа дали треба да се...

 • Уште еден земјотрес ги здрма Соломонските Острови

  Уште еден земјотрес ги здрма Соломонските Острови

  Земјотрес со јачина од 6,2 степени по Рихтер ги погоди Соломонските Острови, соопшти Американскиот геолошки инситут. Ова е уште еден во низата помали потреси по земјотресот што предизвика цунами во кое...

 • Масакр во Сирија

  Масакр во Сирија


  Вознемирувачка снимка на Јутјуб прикажува напад врз демонстрантите во Сирија. Нападот почнува во моментот додека едно девојче пее: „Слободата, слободата, ја сакаме слободата и наспроти тоа што го...

 • Во Денвер убиени две деца и жена

  Во Денвер убиени две деца и жена

  Во градот Денвер во САД, во куќа биле застрелани две деца помлади од 10 години и една жена, додека уште едно дете е потешко рането.
  - Пукањето е изолиран случај. Моментално нема знаци дека во прашање е...

 • Бетонски надвозник се урна на аеродром во Мумбај - Индија

  Бетонски надвозник се урна на аеродром во Мумбај - Индија


  Тројца луѓе загинале, а шест се повредени кога на нив се урнал надвозник во изградба на главниот аеродром во Мумбај


  Во соопштението на полицијата се вели дека надвозникот се урнал синоќа, а...

 • Најмалку четири жртви на Соломонските острови

  Најмалку четири жртви на Соломонските острови

  Најмалку четири лица загинале во цунамито предизвикано од силниот земјотрес кој ги погоди Соломонските острови. Потресот со интензитет од осум степени се случил во 1,12 часот по средноевропско време и го...

 • Во Тунис убиен лидер на опозициска партија

  Во Тунис убиен лидер на опозициска партија

  Лидерот на туниската опозициска партија „Обединета Демократска, Национална Партија“ Чокри Белаид е убиен денеска во главниот град Тунис. Неговата сопруга за туниското радио изјави дека тој бил...

 • Деновиве ништо не му успева на Иран

  Деновиве ништо не му успева на Иран


  После 30 месеци изградба Иран пушти во погон една нафтена платформа во Персискиот залив, одма им пропадна. После десетици години Иранците го направија првиот нов воен авион, странските експерти се...

 • Најмалку 22 загинати во напад во милиција на противниците на Ал Каеда

  Најмалку 22 загинати во напад во милиција на противниците на Ал Каеда

  Најмалку 22 лица загинале меѓу кои повеќето се припадници на локалната милиција која се бори против Ал Каеда, а 44 се ранети во напад на бомбаш самоубиец во градот Таџи, 25 километри северно од главниот град...

 • Израел уапси 25 припадници на Хамас

  Израел уапси 25 припадници на Хамас

  Израелската војска во текот на изминатата ноќ на Западниот Брег уапсила 25 членови на Хаамас, меѓу нив и тројца пратеници. Од 74 пратеници на Хамас во Палестинскиот совет, 12 се во притвор на израелските власти....