Спорт
 • Важна победа за фудбалерите на Шалке

  Важна победа за фудбалерите на Шалке

  Фудбалерите на Шалке остварија многу важна победа во обидот да го освојат 4. место кое обезбедува учество во квалификациите на Лигата на шампионите. Тие синоќа во првиот дуел од 32.коло на гостински терен ја...

 • Њујорк, Мемфис, Оклахома и Индијана во полуфиналето

  Њујорк, Мемфис, Оклахома и Индијана во полуфиналето

  По одигрувањето на ноќешните дуели уште четири екипи се пласираа во следната фаза од плеј офот – полуфинале по Конференции во НБА лигата. Тоа го направија: Мемфис, Оклахома Сити, Индијана и Њујорк.
  ...

 • Нов кандидат за промашување на годината

  Нов кандидат за промашување на годината

  Напаѓачот на Атлетик Билбао, Арик Адуриз, успеа да се посрамотина натпреварот со Селта. 32 годишниот напаѓач, од само пет метри, „успеа“ да го промаши празниот гол, иако никој не му попречувал во шутот.
  ...

 • Леброн Џејмс по четврти пат МВП на сезоната

  Леброн Џејмс по четврти пат МВП на сезоната

  Најлошо чуваната тајна во НБА во недела ќе биде откриена. Леброн Џејмс по четвртти пат ќе биде прогласен за најкорисен играч на регуларната сезона (МВП).
  Со официјалното претставување на наградата, Џејмс...

 • Стружани против Охрид посакуваат реприза од купот на Македонија

  Стружани против Охрид посакуваат реприза од купот на Македонија

  Охридските ракометари сезонава имаат еден пораз на домашен терен, и тоа од Струга во првата рунда во Купот на Македонија. Тогаш струшките ракометари триумфираа со 31-26 и обезбедија пласман во понамошната...

 • Младите шахисти од Охрид и Струга играа симултанка со интернационалниот мајстор Димовски

  Младите шахисти од Охрид и Струга играа симултанка со...

  Во организација на шаховската школа „Ласкер“ од Охрид денес се одржа симултанка со интернационалниот мајстор Никола Димовски.
  Димовски (Алкалоид Скопје), е роден во 1960 година. Своевремено беше...

 • Борусија и Баерн - Патот до „Вембли“, патот до славата

  Борусија и Баерн - Патот до „Вембли“, патот до славата

  По 33. години, во најквалитетното Европско натпреварување, Лигата на Шампионите ќе се игра Германско финале помеѓу екипите на Баерн Минхен и Дортмунд. Германските претставници во 1/2 финалето ги покорија...

 • Третолигашите в сабота на мегдан

  Третолигашите в сабота на мегдан

  Поради Велигденските празници 24-та рунда од Третата македонска фудбалска лига ќе се одигра в сабота, а не в недела како што вообичаено.Двојки : Велешта - Кораб,  Работник - Вардино, Младост - Вулкан, Поешево -...

 • Мурињо сè поблиску до Стемфорд Бриџ

  Мурињо сè поблиску до Стемфорд Бриџ

  Според неколку извори блиски до Португалецот и до Челси, стратегот на Реал Мадрид веќе постигнал договор со Роман Абрамович по крајот на оваа сезона повторно да седне на клупата на „сините“.
  ...

 • Сега се борат за титули, а пред девет години Баерн ја спасуваше Борусија

  Сега се борат за титули, а пред девет години Баерн ја спасуваше...

  Баерн Минхен и Борусија Дортмунд последните три сезони се лути ривали во германското првенство, оваа и во Лигата на шампионите, но малкумина знаат дека тие знаеле и да си помагаат кога им е потребно.
  Во...