Спорт
 • НБА: Брејк на Мемфис, Денвер преживеа

  НБА: Брејк на Мемфис, Денвер преживеа


  Кошаркарите на Денвер го совладаа на свој паркет Голден Стејт со 107-100 на тој начин намалувајќи на 3-2 во серијата од првото коло во НБА плеј-офот. Во вториот синоќешен дуел Мемфис славеше во Лос Анѓелес...

 • ПСЖ подготвува историска понуда за Роналдо!

  ПСЖ подготвува историска понуда за Роналдо!

  Пари Сен Жермен е на прагот да ја „приграби“ титулата шампион на Франција, а богатите сопственици од Катар по се изгледа не мислат да запрат со освојување на најзначајниот домашен трофеј.
  Имено,...

 • Мурињо откри дека си оди од Реал

  Мурињо откри дека си оди од Реал

  После елиминацијата и двата бурни натпревари со Борусија Дортмунд, се чини дека Реал Мадрид и Мурињо се разделуваат.
  Веднаш по мечот со Германците, Мурињо запрашан дали ќе остане и наредната сезона во...

 • Две децении од нападот врз Моника Селеш

  Две децении од нападот врз Моника Селеш

  На денешен ден пред две децении Германецот Гинтер Пархе прекина една од најдобрите тениски кариери.

  Тој на 30. април 1993. година влета на терен во Хамбург и со нож во грбот ја прободе 19-годишната Моника...

 • Борусија Дортмунд прв патник во финалето на Вембли

  Борусија Дортмунд прв патник во финалето на Вембли

  Деветкратниот првак Реал Мадрид забележа победа 2-0 на реванш натпреварот против Борусија Дортмунд и не успеа да ја надополни негатива од првиот натпревар. “Милионерите“ со вкупни 4-3 патуваат на Вембли...

 • Астон Вила убедлива против Сандерленд

  Астон Вила убедлива против Сандерленд

  Фудбалерите на Астон Вила остварија важна победа во борбата за опсатнок во Премиер лигата откако синоќа на последниот натпревар од 35. коло го победија Сандерленд со 6:1.
  Стрелци на головите за домаќините...

 • ЛШ : “Баварците“ играат 1/2 финале, но мораат да мислат и на финалето

  ЛШ : “Баварците“ играат 1/2 финале, но мораат да мислат и на финалето

  Фудбалерите на Баерн Минхен со победата од 4:0, во првиот полуфинален меч против Барселона, речиси обезбедија пласман во финалето во Лигата на шампиони.Пред реваншот во Барселона, тренерот на Баварците, Јуп...

 • НБА : “Ракетите“ и мрежичките останаа живи

  НБА : “Ракетите“ и мрежичките останаа живи

  Кошаркарите на Хјустон Рокетс во четвртиот натпревар најдоа рецепт како да го совлада тимот на Оклахома. “Ракетите“ со тесни 105-103 ја забележаа првата победа во серијата и избегнаа чиста...

 • ЛШ : Реал Мадрид пред (не)возможна мисија

  ЛШ : Реал Мадрид пред (не)возможна мисија

  Фудбалерите на Реал и Борусија, во вторник, на „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид, ќе го одиграат полуфиналниот реванш во Лигата на шампиони. Борусија по првиот натпревар, одигран пред шест дена во Дортмунд,...

 • Шпанските великани Реал Мадрид и Барселона пред невозможна мисија на полуфиналните реванши од ЛШ

  Шпанските великани Реал Мадрид и Барселона пред невозможна мисија на...

  Вечерва продолжува шпанско германската фудбалска пресметка во полуфиналето од Лигата на шампионите.
  Во Мадрид вечерва Борусија Дортмунд ќе ја брани победата од вестфален од 4-1, на Ноу Камп пак Барселона...