Спорт
 • Видиќ пред трансфер во Милан

  Видиќ пред трансфер во Милан

  Милан бара решение за одбранбената линија и сака да го ангажира дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Немања Видиќ, за кого нуди 12 милиони фунти. Србинот сезонава настапи на само 18 од 44-те натпревари кои...

 • Металург против Киелце во 1/4-финалето

  Металург против Киелце во 1/4-финалето

  Македонскиот ракометен првак Металург на денешеното извлекување во Виена за противник го доби полскиот Киелце, екипа против која играше во групата од Лигата на шампионите. На двата дуела победи полската...

 • Кој ќе го сопре Мајами?

  Кој ќе го сопре Мајами?

  Кошаркарите на Мајами, ноќеска, на гостувањето го совладаа Орландо и стигнаа до 27-от триумф во низа. Повторно најдобар на теренот беше Леброн Џејмс, кому му недостигаше еден скок за „трипл дабл“ - 24 поени,...

 • Добри вести за Барселона – Виланова се враќа оваа недела!

  Добри вести за Барселона – Виланова се враќа оваа недела!

  Тренерот на Барселона Тито Виланова во текот на оваа седмица ќе се врати во Шпанија од Њујорк, кадешто беше на двомесечна терапија поради тумор на плунковните жлезди. Врз 44-годишниот стручњак во декември...

 • Маша во Мајами триумфално против Веснина

  Маша во Мајами триумфално против Веснина

  Руската тенисерка Марија Шарапова на вториот мастерс годинава во Мајами, успеја со резултат 2-0 во сетови да ја совлада својата сонародничка Елена Веснина и да обезбеди пласман во 1/8 финалето на овој турнир.

 • Мајами сè поблиску до рекордот на Лејкерс

  Мајами сè поблиску до рекордот на Лејкерс

  Мајами Хит ја оствари својата 26-та победа во низа, овој пат над слабиот Шарлот Бобкетс, со што сериозно се приближуваат до постигнувањето на Лос Анџелес Лејкерс.
  Мајами оствари лесна победа од 109:77, и тоа во...

 • ЛШ : Металург и Лазаров ќе се избегнат во 1/4 финалето

  ЛШ : Металург и Лазаров ќе се избегнат во 1/4 финалето

  Македонскиот ракометен првак Металург и капитенот на селекцијата на Македонија, Кирил Лазаров нема да можат да се сретнат во 1/4 финалето од Лигата на Шампиони.Ждрепката за 1/4 финалето е полуделегирана откако...

 • Кикс на Шпанија, Босанците ја разбија Грција

  Кикс на Шпанија, Босанците ја разбија Грција

  Фудбалерите на Босна и Херцеговина направија голем чекор напред кон пласманот на Мундијалот во Бразил 2014 година, откако со 3-1 ја преслушаа Грција. Предводник на славјето на Босанците беше Един Џеко, кој беше...

 • Белгија безмилосно ги казни грешките на Македонија

  Белгија безмилосно ги казни грешките на Македонија

  Поразот од Белгија 2-0 во петтата рунда во целост наликуваше на оној Хрватска од 2-1 во третата рунда од мундијалските квалификации. Тогаш “рисовите“ имаа предност од 1-0 и многу лесно и наивно им ги...

 • Балканската пресметка им припадна на хрватите

  Балканската пресметка им припадна на хрватите

  Со головите на Марио Манџукиќ и Ивица Олиќ репрезентацијата на Хрватска славеше триумф 2-0 над Србија во “Балканското“ дерби.
  Во третиот натпревар од групата селекцијата на Велс со погодоците на...