Спорт
 • Интер загуби дома од Болоња

  Интер загуби дома од Болоња

  Фиорентина и Болоња победија на гостински терен на двата синоќешни натпревара со кои беше комплетирано 28-то коло во Калчо-лигата. Интер на „Џузепе Меаца“ ја дочека Болоња, а гостите славеа победа со 1:0....

 • Атлетико Мадрид го загуби второто место

  Атлетико Мадрид го загуби второто место

  Фудбалерите на Атлетико Мадрид, синоќа, на свој терен доживеаја пораз од Реал Сосиедад и му го препуштија второто место на табелата во Примера на градскиот ривал Реал Мадрид. Играчите на тимот од Сан...

 • Ливерпул со пресврт му го зема скалпот на Тотенхем

  Ливерпул со пресврт му го зема скалпот на Тотенхем

  Фудбалерите на Ливерпул во неизвесен и динамичен дуел успеаја да слават со 3-2 над Тотенхем во најинтересниот дуел од некомплетното 29. коло во Премиерлигата. Црвените до трите бода дојдоа по два пресврти,...

 • Челзи се избори за реванш против Јунајтед во Лондон

  Челзи се избори за реванш против Јунајтед во Лондон

  Фудбалерите на Челзи се изборија за реванш дуел на домашен терен откако успеаја да го надминат дефицитот од 2-0 и да дојдат до реми од 2-2 на гостувањето против Манчестер јунајтед во дерби дуелот од 1/4-финалето...

 • Трета МФЛ : “Покер“ триумф за Караорман, минималец за Вулкан

  Трета МФЛ : “Покер“ триумф за Караорман, минималец за Вулкан

  Лидерот во Третата македонска фудбалска лига, Караорман со “покер“ победа над Работник ја почна втората полусезона. На триумф се радуваа Влазними и Кораби, кои се веднаш зад струшкиот третолигаш на...

 • Стружани во Охрид атакуваат на победа

  Стружани во Охрид атакуваат на победа

  Ракометниот клуб Струга во првата полусезона ја освои титулата есенски првак. Но, стружани во Охрид на дуелот со истоимениот клуб во Купот на Македонија треба тоа да го потврди.
  - Во Охрид одиме на победа и...

 • Нов рекорд на Меси

  Нов рекорд на Меси

  Во пресрет на реванш дуелот од осминафиналето во Лигата на шампионите против Милан, Барселона на Ноу Камп ја совлада Ла Коруња со 2:0, а Лионел Меси уште еднаш се запиша во листата на стрелците.
  Според некои...

 • Мукаетов избран за нов претседател на РФМ

  Мукаетов избран за нов претседател на РФМ

  Генералниот директор на Алкалоид, Живко Мукаетов денеска е избран за нов претседател на Ракометната федерација на Македонија (РФМ). Познатиот стопанственик и вљубеник во спортот беше единствен кандидат за...

 • “Ибракадабра“ ги предводеше “светците“ до триумф

  “Ибракадабра“ ги предводеше “светците“ до триумф

  Со двата голови на Златан Ибрахимовиќ во вториот дел екипата на ПСЖ со пресврт го совлада Нанси 2-1.Погодокот за предност на гостите го постина Камерунецот, Маконџо, а на “ибракадабра“ му беа потребни три...

 • Ремек дело на Олиќ, несмасен автогол на Бејкер

  Ремек дело на Олиќ, несмасен автогол на Бејкер

  Хрватскиот фудбалер Ивица Олиќ и членот на Астон Вила, Нетан Бејкер постигнаа многу спротивни успеси во натпреварите за своите клубови. Олиќ на натпреварот од Бундес лигата, Фрајбург - Волфзбург постигна...