Спорт
 • Мурињо дефинитивно заминува од Реал

  Мурињо дефинитивно заминува од Реал

  Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо ќе го напушти клубот по завршување на оваа сезона, тврди шпанското радио „Кадена Сер". Раководството на „кралевите“ и Португалецот ја договориле разделбата уште...

 • Бекам е најбогат фудбалер во светот

  Бекам е најбогат фудбалер во светот

  грачот на ПСЖ Дејвид Бекам е најбогат фудбалер во светот со проценето богатство од 175 милиони фунти. Тој го зазема првото место во последното издание на листата на најбогати светски фудбалери на популарниот...

 • Интер загуби дома од Болоња

  Интер загуби дома од Болоња

  Фиорентина и Болоња победија на гостински терен на двата синоќешни натпревара со кои беше комплетирано 28-то коло во Калчо-лигата. Интер на „Џузепе Меаца“ ја дочека Болоња, а гостите славеа победа со 1:0....

 • Атлетико Мадрид го загуби второто место

  Атлетико Мадрид го загуби второто место

  Фудбалерите на Атлетико Мадрид, синоќа, на свој терен доживеаја пораз од Реал Сосиедад и му го препуштија второто место на табелата во Примера на градскиот ривал Реал Мадрид. Играчите на тимот од Сан...

 • Ливерпул со пресврт му го зема скалпот на Тотенхем

  Ливерпул со пресврт му го зема скалпот на Тотенхем

  Фудбалерите на Ливерпул во неизвесен и динамичен дуел успеаја да слават со 3-2 над Тотенхем во најинтересниот дуел од некомплетното 29. коло во Премиерлигата. Црвените до трите бода дојдоа по два пресврти,...

 • Челзи се избори за реванш против Јунајтед во Лондон

  Челзи се избори за реванш против Јунајтед во Лондон

  Фудбалерите на Челзи се изборија за реванш дуел на домашен терен откако успеаја да го надминат дефицитот од 2-0 и да дојдат до реми од 2-2 на гостувањето против Манчестер јунајтед во дерби дуелот од 1/4-финалето...

 • Трета МФЛ : “Покер“ триумф за Караорман, минималец за Вулкан

  Трета МФЛ : “Покер“ триумф за Караорман, минималец за Вулкан

  Лидерот во Третата македонска фудбалска лига, Караорман со “покер“ победа над Работник ја почна втората полусезона. На триумф се радуваа Влазними и Кораби, кои се веднаш зад струшкиот третолигаш на...

 • Стружани во Охрид атакуваат на победа

  Стружани во Охрид атакуваат на победа

  Ракометниот клуб Струга во првата полусезона ја освои титулата есенски првак. Но, стружани во Охрид на дуелот со истоимениот клуб во Купот на Македонија треба тоа да го потврди.
  - Во Охрид одиме на победа и...

 • Нов рекорд на Меси

  Нов рекорд на Меси

  Во пресрет на реванш дуелот од осминафиналето во Лигата на шампионите против Милан, Барселона на Ноу Камп ја совлада Ла Коруња со 2:0, а Лионел Меси уште еднаш се запиша во листата на стрелците.
  Според некои...

 • Мукаетов избран за нов претседател на РФМ

  Мукаетов избран за нов претседател на РФМ

  Генералниот директор на Алкалоид, Живко Мукаетов денеска е избран за нов претседател на Ракометната федерација на Македонија (РФМ). Познатиот стопанственик и вљубеник во спортот беше единствен кандидат за...