Леброн доби предност пред Коби во најдобрата петорка во историјата според Кари

Среда, 03 Апр 2019 | Прочитано 219 пати.

Првата ѕвезда на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари, ја одреди својата најдобра петорка во историјата на НБА лигата, а на истата се најде само еден активен кошаркар.

Во прашење е Леброн Џејмс, асот на Лос Анџелес Лејкерс, кој доби предност во однос на легендата на „езерџиите“ Коби Брајант. Кари и Џејмс подолго време се големи ривали на кошаркарскиот паркет, двајцата еден против друг играа на последните четири големи финалиња на НБА, а кои Кари славеше на три, додека Леброн само на едно.

Покрај 34-годишниот Леброн, Стеф во идеалната петорка ги стави и Меџик Џонсон, Мајкл Џордан, Шекил О-Нил и Вилт Чемберлин, сите великани на овој спорт.

Стеф Кари играл кошарка за Дејвидсон Универзитетот. Таму двапати бил прогласен јуниорски играч на годината и го поставил рекордот на сите времиња на универзитетот и на Јужната конференција. За време на својата младинска година, тој исто така го постави рекордот на НЦАА за реализирани тројки за една сезона.

Кари ја освои наградата МВП и ги предводеше „воините“ до првата титула од 1975 година. Следната сезона, тој стана првиот играч во НБА историјата кој бил избран за МВП со едногласна одлука и да ја води лигата. Истата година кошаркарите на Голден Стејт го соборија рекордот за најмногу победи во една НБА сезона.

Кари е син на поранешен кошаркарски ас Дел Кари и постар брат на НБА играчот Сет Кари.

[назад]
loading...
Коментари