Водечките европски шампионати скокнаа на ФИФА

Вторник, 17 Апр 2018 | Прочитано 268 пати.

Водечките европски првенства во Европа ќе се спротивстават на плановите на ФИФА да го зголемат бројот на тимови на Светското првенство во 2022 година.


„Не сме подготвени да правиме промени во календарот и нема да прифатиме проширување на формата на светското првенство“, изјави Ларс-Кристер Олсон, извршен директор на организацијата на Европските лиги.


Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино инсистира на светското првенство да учествуваат 48 тима, што значи 16 дополнителни натпревари и уште четири дена повеќе за спроведување на шампионатот во Катар во 2022 година.

[назад]
loading...
Коментари