Свет
 • Најмалку 12 загинати при напади од коалицијата на САД врз владини позиции во Сирија

  Најмалку 12 загинати при напади од коалицијата на САД врз владини...

  Најмалку 12 борци на сирсиките провладини сили загинаа минатата ноќ при воздушни напади на меѓународната антиџихадистичка коалиција во источниот дел на Сирија, соопшти денеска Сирискиот центар за...

 • Двајца загинати при железничка несреќа во Италија

  Двајца загинати при железничка несреќа во Италија

  Две лица загинаа, а 18 други се повредени синоќа, кога патнички воз по судир со камион, излетал од шините во близина на северниот италијански град Торино.
  На самото место на несреќата загинал машиновозачот,...

 • Хаваи: Лавата наближува кон термоцентрала!

  Хаваи: Лавата наближува кон термоцентрала!

  Вулканот Килауеа на Хаваите со недели не мирува. Лавата што ја исфрла незапирливо се движи кон термоелектраната Пуна. Локалните власти прогласија црвен аларм и прават се што е во нивна можност да спречат...

 • Пијан Французин со трактор прегази и усмрти две деца

  Пијан Французин со трактор прегази и усмрти две деца

  Две деца загинаа кога преку нив поминал трактор управуван од пијан возач, во руралниот дел на Франција.
  Трагичниот настан се случил во Монбазен, во округот Авејрон во централна Франција.
  Возачот на...

 • Топлотен бран уби 65 луѓе во Пакистан

  Топлотен бран уби 65 луѓе во Пакистан

  Од топлотен бран во текот на изминатите три дена починаа 65 луѓе во јужниот пакистански град Карачи, соопшти во вторникот организацијата за социјална грижа и искажа стравување дека бројот на жртвите би можел...

 • Индија во тревога поради вирусот нипах

  Индија во тревога поради вирусот нипах

  Вирусот, кој го пренесуваат лилјаци, досега однесе најмалку 10 животи во индиската држава Керала. Властите испратија медицински тимови во регионот, каде околу 100 луѓе се наоѓаат во карантин.
  Најмалку 10...

 • Нова ерупција на вулкан

  Нова ерупција на вулкан

  Најактивниот вулкан во Индонезија повторно почна да исфрла чад и пепел во најновиот од неколкуте ерупции за помалку од две недели.
  -Вулканот Мерапи на островот Јава еруптираше два пати и исфрли вулканска...

 • Земјотрес од 5,6 степени го погоди Мексико

  Земјотрес од 5,6 степени го погоди Мексико

  Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала минатата ноќ го погоди југозападниот дел на Мексико, соопшти мексиканската Национална сезимолошка служба.
  Земјотресот се случил на...

 • Лавата на Хаваи се шири, жителите предупредени за евакуација

  Лавата на Хаваи се шири, жителите предупредени за евакуација

  Властите на Хаваи ги предупредија жителите дека лавата, која брзо се движи, се приближува до куќите, кои неодамна беа уништени од ерупции од хавајскиот вулкан Килауеа.
  Хавајската служба за цивилна...

 • Осуммина загинати, 40 повредени при експлозии на стадион во Авганистан

  Осуммина загинати, 40 повредени при експлозии на стадион во Авганистан

  Најмалку осум лица загинаа, а 40 се повредени при неколку експлозии на фудбалски стадион во Џалалабад во Авганистан.
  – Експлозиите се случија на стадионот во Џалалабад, градот домаќин на крикет...