53 загинати во сообраќајка во Замбија

Петок, 08 Фев 2013 | Прочитано 322 пати.


Вкупно 53 лица загинаа во страшна сообраќајна несреќа во Замбија. Ова е една од најлошите несреќи во историјата на Замбија, во близина на градот Чифамба, каде се судрија камион, автобус и автомобил.


Судирот се случил кога спортски автомобил се обидел да го престигне автобуот и се судрил во камионот, кој од ударот со автомобилот отишол во спротивната лента, удирајќи директно во автобус полн со патници.


[назад]
loading...
Коментари