Десетици илјади на улица против владата и корупцијата во Словачка

Сабота, 10 Март 2018 | Прочитано 133 пати.

Десетици илјади Словаци излегоа на протест против владата и корупцијата по убиството на новинарот Јан Куциак и неговата свршеница минатиот месец, пренесува “Франс прес”.


Словачките медиуми објавија дека околу 40.000 луѓе се собрале во главниот град Братислава, што претставува најголем протест во земјата по сомотната револуција од 1989 година , кога беше соборен комунистичкиот режим во поранешната Чехословачка


Кусурчак и неговата свршеница Мартина Кусирова, 27-годишна возраст, беа убиени во нивниот дом во близина на Братислава на 25-ти февруари.


Полицијата соопшти дека смртта на Кусик е “најверојатно” поврзана со неговата истрага за врските меѓу највисоките словачки политичари и италијанската мафија .


Убиството на новинарот и неговата истрага поттикнаа анти-владино чувствово земјата, со население од околу 5,4 милиони луѓе.


Демонстрациите за протести почнаа мирно , и покрај предупредувањето на премиерот Роберт Фиц претходно дека демонстрантите можат да ги нападнат “јавните згради”.


на транспатрентие можеше да се прочита ” Фицо, поднеси оставка !” ” Сакаме чесна Словачка ” и ” Фицо во мафијашкиот кревет “.


Луѓето, исто така, се собраа пред амбасадите на Словачка во Прага и Берлин.


Претседателот Андреј Киска, кој повика за поправка на Владата или предвремени парламентарни избори поради убиствата минатиот месец, кој се обиде да стави крај на кризата, поканувајќи Фицо и претседателот на парламентот Андреј Данко денеска на разговори денес.

[назад]
loading...
Коментари