Гром удри во црква и усмрти најмалку 16 луѓе

Понеделник, 12 Март 2018 | Прочитано 942 пати.

Најмалку 16 лица загинале во Руанда, кога гром удрил во црква на Адвентистите од седмиот ден.


Вкупно 14 лица загинале на лице место, а двајца починале подоцна во болница, соопшти денеска градоначалникот на округот Наругуру.


Во инцидентот биле повредени 104 лица кои веднаш биле испратени во болници и други медицински центри. Тројца биле во критична состојба но почнале да се опоравуваат.


Повеќето повредени денеска се пуштени дома.

[назад]
loading...
Коментари