Хаменеи: Иран нема да се предаде по санкциите на САД

Среда, 26 Јун 2019 | Прочитано 239 пати.

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи изјави дека земјата нема да се повлече по новите американски санкции и „навреди“.


"Највпечатливите претставници на владата на САД го обвинуваат Иран и го навредуваат. Иранската нација нема да се повлече и да се предаде пред таквите навреди", порача Хаменеи.


Американскиот претседател Доналд Трамп вчера потпиша извршна наредба со која се воведуваат нови санкции врз Иран, вклучително и за кабинетот на Хаменеи. Иранските власти соопштија дека имаат план со кој ќе ја заштитат нацијата од економскиот притисок на САД.

[назад]
loading...
Коментари