Јапонија: Десетици загинати во големите поплави...

Сабота, 07 Јул 2018 | Прочитано 289 пати.

Најмалку 35 луѓе загинаа, а десетици се водат како исчезнати, откако обилни дождови и поплави го погодија југозападниот дел на Јапонија.


Најмногу загинати има во областа Хирошима, каде што непрекинато врне веќе два дена, а уништени се и стотици домови.


Над 1,5 милион луѓе добија наредба да ги напуштат своите домови, што е советувано на уште три милиони.


Илјадници полицајци, пожарникари и војници учествуваат во масовната спасувачка операција, при што во неколку области е прогласена вонредна состојба. Се очекува дополнително влошување на ситуацијата, бидејќи нови дождови се најавени за наредните денови.


Агенцијата „Кјодо“ објави дека некои од жртвите биле закопани живи при лизгање на земјиште.


[назад]
loading...
Коментари