Над стотина мртви во невремето во Јапонија

Понеделник, 09 Јул 2018 | Прочитано 223 пати.

Најмалку 100 лица загинаа поради невремето и обилните врнежи кои деновиве го зафатија западниот дел на Јапонија, соопштија тамошните власти.
Портпаролот на јапонската влада, Јошида Суга, рече дека меѓу настраданите има и 13 кои доживеале инфаркт.


Обилните дождови предизвикаа порои, лизгање на земјиштето и поплави, а многу жители останаа блокирани пред да можат да ги послушаат наредбите за евакуација од локалните власти.


Патиштата во некои области се блокирани и е издадено предупредување за лизгање на земјиштето. Воени камиони се испраќаат во некои делови од Јапонија каде што канализацискиот систем не функционира.


Иако Јапонија е една од најмодерните земји во Азија, руралните области секоја година се соочуваат со поројни дождови, кои зад себе оставаат жртви и материјална штета.


 

[назад]
loading...
Коментари