Најмалку 20 загинати во судир меѓу автобус и цистерна во Иран

Вторник, 18 Сеп 2018 | Прочитано 132 пати.

Најмалку 20 се загинати и 20 други се повредени во судир на автобус и цистерна во централен Иран, соопштија официјални претставници.


Несреќата се случи доцна вечерта на 17 септември на автопатот меѓу градовите Кашан и Натанц, околу 200 километри јужно од главниот град Техеран.


„Цистерната се повлече настрана, удирајќи го автобусот предизвика експлозија и оган“, изјави командантот на сообраќајната полиција, генерал Мохамад – Хосеин Хамиди.


Автобусот носел патници од Техеран во градот Керман, на југоистокот на земјата.


[назад]
loading...
Коментари