Невремето уште беснее: Снегот однесе 16 жртви

Петок, 11 Јан 2019 | Прочитано 696 пати.

Најмалку 16 лица загинаа во невреме ширум Европа во последните неколку дена, а најмногуу жртви однесоа лавнини на Алпи.


Рекордни количини снег секојдневно ја загрозува безбедноста во делови од Австрија, Германија и Чешка, а до крајот а неделата се најавуват уште снег.


Викендот само во Австрија загинаа седум лица во лавини од снег.


Метеоролозите за Австрија најавија дека до петок ќе падне и до пола метар снег. Највисок степен на опасност е прогласен во делови од Австрија.


Во делови од Чешка е прогласена вонредна состојба, а затворени се и границите премини покрај Полска.


Во Швајцарија пак лавина срушила хотел кој се наоѓал во планински предел прии што три лица биле повредени.


[назад]
loading...
Коментари