САД: Одговорноста за кризата во Идлиб ќе ја сноси Русија

Четврток, 13 Сеп 2018 | Прочитано 220 пати.

Пентагон соопшти дека Русија ќе ја сноси вината за хуманитарната криза што ќе се случи во Сирија ако сирската војска, со поддршка на Москва го нападне Идлиб.


Портпаролот на Пентагон, Ерик Пејхон, рече дека САД и нивните сојузници се загрижени поради погубните последици кои можат да се случат ако сирискиот претседател Башар ал-Асад, подржан од Русија и Иран, покрене офанзива на Идлиб, последното големо упориште на бунтовниците во Сирија.


САД го доведува во прашање континуираното присуство на повеќе од десет руски воени бродови во Средоземното море, во близина на Сирија.

[назад]
loading...
Коментари