Страшна експлозија во Багдад – над 15 загинати

Четврток, 07 Јун 2018 | Прочитано 280 пати.

Најмалку 18 луѓе загинаа и повеќе од 90 се повредени во експлозија што синоќа се случи во квартот Садр Сити во Багдад.


Портпарол на Министерството за внатрешни работи нагласи дека експлозијата е предизвикана од детонација на скриена муниција и дека е покрената истрага.


Муницијата била складирана во џамија и експлзоијата се случила за време на нејзино пренесување во автомобил што бил паркиран во близина. 

[назад]
loading...
Коментари