Токио најбезбеден град во светот, Амстердам во Европа

Петок, 30 Авг 2019 | Прочитано 105 пати.

Според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Економист интелиџенс јунит“ (Economist intelligence unit), Токио е избран за најбезбеден град во светот, а Амстердам во Европа. Изборот се состои од дигитална, инфраструктурна, здравствена и лична безбедност.


Сингапур е втор најбезбеден град, по главниот град на Јапонија, додека јапонска Осака е на третото место на таа листа. Истите градови исто така ги заземаа тие позиции според индексите за 2015 и 2017 година.


На списокот се наведени 60 градови, а индексот се обиде да го опфати концептот на „урбана еластичност“, односно можноста на градовите да апсорбираат шокови и да закрепнат од нив, велат истражувачите.


Беа проценети четири видови безбедност: дигитална, инфраструктурна, здравствена и лична.


Азиско-пацифичкиот Регион доминира во првите десет најбезбедни градови, како и во претходните години. Меѓу трите града споменати во првите десет се јужнокорејскиот Сеул (8.) и австралискиот Сиднеј (5.) и Мелбурн (10.).


Два европски и два северноамерикански градови се меѓу првите десет.


Амстердам е четврти на листата, Копенхаген е осми, Торонто е шести, а Вашингтон е седми.


Лагос (нигерија), Каракас (Венецуела), Јангон (Мјанмар), пакистанскиот Карачи и Дака (Бангладеш) се на последните пет позиции на тој индекс.

[назад]
loading...
Коментари