Трамп: За масовни убиства брза и одлучна смртна казна!

Вторник, 06 Авг 2019 | Прочитано 94 пати.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му наложи на министерството за правда да предложи закони со кои ќе се гарантира дека оние коишто ќе направат масовни убиства и злосторства од омраза, ќе се соочат со смртна казна, којашто ќе биде одлучно и брзо спроведена.


Во обраќањето во Белата куќа, по двете смртоносни пукотници во сојузните држави Тексас и Охајо, Трамп додаде дека партиската припадност мора да се остави на страна и да се биде едногласни во осудата, пренесува АБЦ њуз.


Трапм предупредил и на опасноста која ја носат интернетот и друштвените мрежи, како и на бруталните и крвави видео игри кои, како што рекол, се одговорни за „глорификација на насилство во нашето општество“.


 

[назад]
loading...
Коментари