Во ДР Конго загинаа 2.000 луѓе од ебола

Петок, 30 Авг 2019 | Прочитано 75 пати.

Бројот на жртви од епидемијата на ебола, која во јужниот дел на Демократска Република Конго изби пред една година, достигна до 2.000, се наведува во владиното соопштение.


Според истите податоци, повеќе од 3.000 луѓе се инфицирани од ебола.


Тоа е втор најсмртоносен бран од ебола, што официјално почна во август минатата година.


При епидемијата на ебола во Западна Африка што траеше од 2013 до 2016 година починаа повеќе од 11.300 луѓе.

[назад]
loading...
Коментари