Конечно се отвора најдолгиот мост преку море

Понеделник, 22 Окт 2018 | Прочитано 1,951 пати.

Мостот долг 55 километри кој ги спојува Хонгконг и Макао со континентална Кина конечно ќе биде отворен неделава.


Мостот вреден 20 милијарди долари, чија изградба почна пред девет години, конечно ќе биде отворен оваа недела и така ќе стане најдолгиот мост преку море на светот.


На свеченоста по повод отворањето на мостот во Жухају ќе присуствува и кинескиот претседател Си Џинпинг, заедно со највисоките функционери на Хонгконг и Макао, а во среда ќе биде отворен и за сообраќај.


Мостот требаше да започне со работа уште во 2016 година, но поради непланирани градежни дејствија тоа е одложено.


Мостот ќе поврзува 11 градови во кои вкупно живеат 68 милиони луѓе. Сега од Хонгконг до Макао ќе се патува за само 3,5 часа.


Интересно е дека имаше луѓе кои ја критикуваа изградбата на мостот, бидејќи тој ќе поттикне зголемување на бројот на туристи во Хонгконг, град кој и онака има големи проблеми да се избори со огромниот број на посетители, бидејќи годишно Хонгконг го посетуваат и до 57 милиони туристи. 

[назад]
loading...
Коментари